| Højeste punkt: | 3.340 m |
| Laveste punkt: | 1.350 m |
| Højde skiby: | 1.377 m |
| Lifter i alt: | 31 |
| Kabinebaner: | 9 |
| Stolelift: | 13 |
| Slæbelifter: | 7 |
| Magiske tæpper: | 2 |
| Pister i alt: | 144 km |
|
Pister:
|
76 km |
|
Pister:
|
40 km |
|
Pister:
|
28 km |
| Skiruter: | 8 km |
Vejr Sölden
| Snehøjde dal: 0 cm | Skilifte åben: 12 / 31 |
| Snehøjde bjerg: 48 cm | Pister åben (i km): 30 / 144,1 |
| Sidste snefald: 25-10-2026 | Kælkebane åben: n/a |
| Sneforhold: Puddersne | Snowpark åben: Nej |
| Vintervandrestier: 0 km | Dalnedfart åben: Nej |
Snehøjder
Vejrudsigt
|
I dag
06-11-26 |
I morgen
07-11-26 |
sø
08-11-26 |
ma
09-11-26 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5 - dages vejrudsigt | ||||
| Min. / Max. temp. | -6 / 1 °C | -8 / -3 °C | -8 / -3 °C | -8 / -4 °C |
| Solskinstimer | 9 t | 3 t | 10 t | 2 t |
| Nysne | 1 cm | 4 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.200 m | 1.300 m | 1.200 m | 700 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -3 °C | 0 °C | -5 °C | -6 °C |
| Vindhastighed | 20 km/t | 15 km/t | 15 km/t | 15 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 300 m | 2.700 m | 1.400 m | 1.200 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -4 °C | -7 °C | -8 °C |
| Vindhastighed | 15 km/t | 15 km/t | 10 km/t | 15 km/t |
| Nysne | 1 cm | 1 cm | 2 cm | 1 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.100 m | 1.800 m | 1.300 m | 1.000 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -4 °C | -7 °C | -8 °C |
| Vindhastighed | 15 km/t | 15 km/t | 15 km/t | 15 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 400 m | 2.300 m | 1.300 m | 700 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -5 °C | -7 °C | -7 °C |
| Vindhastighed | 15 km/t | 15 km/t | 20 km/t | 20 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 500 m | 2.400 m | 1.400 m | 1.300 m |
|
I dag
06-11-26 |
I morgen
07-11-26 |
sø
08-11-26 |
ma
09-11-26 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5 - dages vejrudsigt | ||||
| Min. / Max. temp. | 0 / 10 °C | 0 / 7 °C | -1 / 8 °C | 0 / 8 °C |
| Solskinstimer | 9 t | 3 t | 10 t | 2 t |
| Nysne | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.500 m | 1.300 m | 1.200 m | 800 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 8 °C | 2 °C | 2 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 0 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 300 m | 2.700 m | 1.400 m | 1.200 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 1 °C | 6 °C | 1 °C | 0 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 0 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 1 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.100 m | 1.900 m | 1.300 m | 1.000 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -1 °C | 7 °C | 2 °C | 1 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 5 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 400 m | 2.300 m | 1.300 m | 800 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 0 °C | 7 °C | 3 °C | 2 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 500 m | 2.400 m | 1.500 m | 1.300 m |
Klima
- Soltimer
- Snehøjde (cm)
- Snedage
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nov | Dec | Jan | Feb | Marts | Apr | Maj | Juni | Juli | Aug | Sep | Okt |
| 5 t | 5 t | 4 t | 4 t | 6 t | 8 t | 9 t | 9 t | 10 t | 9 t | 8 t | 7 t |
| 118 | 27 | 90 | 170 | 150 | 32 | 113 | 80 | 24 | 8 | 23 | 73 |
| 11 | 3 | 11 | 17 | 15 | 7 | 14 | 10 | 4 | 2 | 5 | 10 |
Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort