Appartementhaus Hohe Tauern
NY!
Der er endnu ingen bedømmelser
| Højeste punkt: | 3.122 m |
| Laveste punkt: | 2.108 m |
| Højde skiby: | 690 m |
| Lifter i alt: | 8 |
| Kabinebaner: | 2 |
| Stolelift: | 4 |
| Slæbelifter: | 2 |
| Pister i alt: | 36 km |
|
Pister:
|
6 km |
|
Pister:
|
20 km |
|
Pister:
|
10 km |
| Skiruter: | 7 km |
Vejr Obervellach
| Snehøjde dal: 0 cm | Skilifte åben: 3 / 8 |
| Snehøjde bjerg: 50 cm | Pister åben (i km): 5,5 / 36 |
| Sidste snefald: 03-11-2026 | Kælkebane åben: n/a |
| Sneforhold: kunstig sne | Snowpark åben: Nej |
| Vintervandrestier: n/a | Dalnedfart åben: n/a |
Snehøjder
Vejrudsigt
|
I dag
09-11-26 |
I morgen
10-11-26 |
on
11-11-26 |
to
12-11-26 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5 - dages vejrudsigt | ||||
| Min. / Max. temp. | -9 / -5 °C | -5 / -2 °C | -3 / -1 °C | -4 / -2 °C |
| Solskinstimer | 5 t | 2 t | 4 t | 2 t |
| Nysne | 0 cm | 1 cm | 0 cm | 15 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.600 m | 2.000 m | 2.600 m | 2.500 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -8 °C | -6 °C | -6 °C | -5 °C |
| Vindhastighed | 25 km/t | 40 km/t | 45 km/t | 50 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 200 m | 2.000 m | 2.000 m | 2.100 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -4 °C | -3 °C | -3 °C | -3 °C |
| Vindhastighed | 40 km/t | 35 km/t | 30 km/t | 30 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 2.300 m | 2.200 m | 1.900 m | 2.100 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -2 °C | -2 °C | -2 °C | -3 °C |
| Vindhastighed | 30 km/t | 40 km/t | 40 km/t | 40 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 2.500 m | 2.900 m | 2.700 m | 2.600 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -3 °C | -2 °C | -3 °C | -3 °C |
| Vindhastighed | 40 km/t | 45 km/t | 40 km/t | 40 km/t |
| Nysne | 0 cm | 1 cm | 3 cm | 7 cm |
| Snefaldsgrænse | 2.600 m | 2.400 m | 2.400 m | 2.500 m |
|
I dag
09-11-26 |
I morgen
10-11-26 |
on
11-11-26 |
to
12-11-26 |
|
|---|---|---|---|---|
| 5 - dages vejrudsigt | ||||
| Min. / Max. temp. | -2 / 6 °C | 1 / 7 °C | 2 / 8 °C | 3 / 9 °C |
| Solskinstimer | 5 t | 2 t | 4 t | 0 t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.400 m | 2.000 m | 2.600 m | 2.500 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | -2 °C | 5 °C | 1 °C | 2 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 200 m | 1.900 m | 1.600 m | 1.700 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 6 °C | 3 °C | 3 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 1.900 m | 2.300 m | 1.900 m | 2.000 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 2 °C | 7 °C | 5 °C | 4 °C |
| Vindhastighed | 0 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 5 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 2.300 m | 2.900 m | 2.600 m | 2.500 m |
|
Morgen |
Middag |
Aften |
Nat |
|
|---|---|---|---|---|
| Temperatur | 4 °C | 8 °C | 6 °C | 6 °C |
| Vindhastighed | 5 km/t | 5 km/t | 0 km/t | 0 km/t |
| Nysne | 0 cm | 0 cm | 0 cm | 0 cm |
| Snefaldsgrænse | 2.500 m | 2.500 m | 2.400 m | 2.600 m |
Klima
- Soltimer
- Snehøjde (cm)
- Snedage
| 2025 | 2026 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nov | Dec | Jan | Feb | Marts | Apr | Maj | Juni | Juli | Aug | Sep | Okt |
| 6 t | 6 t | 5 t | 4 t | 6 t | 8 t | 8 t | 9 t | 9 t | 8 t | 8 t | 6 t |
| 131 | 22 | 98 | 142 | 102 | 44 | 101 | 81 | 18 | 2 | 21 | 69 |
| 8 | 5 | 9 | 16 | 10 | 9 | 12 | 12 | 4 | 1 | 4 | 10 |
Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort