Kundevurdering

Lofer

453 Antal bedømmelser:

97 % Anbefalingskvote:

By 8,9
Skiområde 8,9
Pisteplan
Information omkring skiområdet
Almenwelt Lofer
Højeste punkt: 1.670 m
Laveste punkt: 640 m
Højde skiby: 626 m
Lifter i alt: 10
Kabinebaner: 2
Stolelift: 3
Slæbelifter: 5
Pister i alt: 46 km
Pister:
32 km
Pister:
12 km
Pister:
2 km

Vejr Lofer

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Lofer. Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Lofer samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Lofer.

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 01-11-2026
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: 0 / 10
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): 0 / 46
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 3 / 10 °C 1 / 4 °C 1 / 5 °C 1 / 6 °C
Solskinstimer 10 t 9 t 10 t 2 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.800 m 800 m 700 m 600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 6 °C 8 °C 4 °C 3 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 10 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.900 m 2.900 m 2.800 m 2.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 3 °C 2 °C 2 °C
Vindhastighed 10 km/t 10 km/t 10 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.300 m 2.300 m 2.300 m 700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 5 °C 3 °C 2 °C
Vindhastighed 10 km/t 5 km/t 10 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.300 m 2.400 m 2.300 m 2.300 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 4 °C 2 °C 2 °C
Vindhastighed 10 km/t 10 km/t 10 km/t 15 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.200 m 2.100 m 1.600 m
  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 0 / 9 °C 1 / 8 °C 1 / 9 °C 1 / 9 °C
Solskinstimer 10 t 9 t 10 t 2 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.800 m 800 m 700 m 600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 9 °C 3 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.900 m 2.900 m 2.800 m 2.500 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 7 °C 3 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.300 m 2.300 m 2.300 m 700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 8 °C 2 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.300 m 2.400 m 2.300 m 2.300 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 9 °C 4 °C 4 °C
Vindhastighed 10 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.200 m 2.200 m 2.100 m 1.600 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Nov Dec Jan Feb Marts Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt
5 t 5 t 5 t 3 t 5 t 7 t 8 t 9 t 9 t 9 t 7 t 5 t
68 15 52 104 71 6 35 1 0 0 0 17
8 4 9 14 9 2 6 0 0 0 0 5

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort