Kundevurdering

Lingenau

8 Antal bedømmelser:

100 % Anbefalingskvote:

By 8,5
Skiområde 8,2
Information omkring skiområdet
Damüls-Mellau
Højeste punkt: 2.050 m
Laveste punkt: 710 m
Højde skiby: 687 m
Lifter i alt: 21
Kabinebaner: 2
Stolelift: 13
Slæbelifter: 3
Magiske tæpper: 3
Pister i alt: 76 km
Pister:
30 km
Pister:
44 km
Pister:
2 km
Skiruter: 18 km

Vejr Lingenau

Du søger informationer omkring de aktuelle sneforhold? Her finder du de aktuelle vejrudsigter for de kommende dage i Lingenau. Som regel kan man få et overblik via webcam. Derudover vises åbne lifte i skiområdet i Lingenau samt aktuelle snehøjder på bjerget og i dalen. Diagrammet gør det muligt at sammenligne sneforholdene fra året før samt få et overblik over hele sæsonen i Lingenau.

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 05-11-2026
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: 0 / 21
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): 0 / 75,8
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 2 / 8 °C 1 / 5 °C 1 / 8 °C 2 / 8 °C
Solskinstimer 5 t 2 t 9 t 2 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.500 m 1.800 m 1.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 7 °C 3 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.700 m 2.600 m 1.800 m 1.600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 5 °C 2 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 0 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.400 m 1.700 m 1.700 m 2.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 1 °C 7 °C 3 °C 3 °C
Vindhastighed 5 km/t 0 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.100 m 2.100 m 2.300 m 1.800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 8 °C 4 °C 4 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.200 m 2.100 m 2.000 m
  I dag
06-11-26
I morgen
07-11-26
sø
08-11-26
ma
09-11-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. 2 / 7 °C 3 / 9 °C 2 / 9 °C 2 / 10 °C
Solskinstimer 3 t 3 t 9 t 2 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.600 m 1.500 m 1.800 m 1.700 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 6 °C 4 °C 4 °C
Vindhastighed 0 km/t 5 km/t 0 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.700 m 2.600 m 1.800 m 1.600 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 4 °C 8 °C 5 °C 4 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.500 m 1.700 m 1.700 m 2.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 8 °C 5 °C 3 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.100 m 2.300 m 1.800 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 9 °C 6 °C 5 °C
Vindhastighed 5 km/t 5 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.200 m 2.100 m 2.000 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Nov Dec Jan Feb Marts Apr Maj Juni Juli Aug Sep Okt
5 t 5 t 5 t 4 t 5 t 7 t 8 t 9 t 11 t 10 t 8 t 5 t
68 6 72 81 83 0 22 0 0 0 0 4
9 1 11 10 10 0 4 0 0 0 0 1

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort