Kundevurdering

Résidence Les Cimes du Val d'Allos [tilbudspris]

35 Antal bedømmelser:

71 % Anbefalingskvote:

Indkvartering 6,3
By 7,7
Skiområde 7,7
Pisteplan
Espace Lumière – Pra Loup/Val d’Allos
Pisteplan Espace Lumière – Pra Loup/Val d’Allos
Information omkring skiområdet
Espace Lumière – Pra Loup/Val d’Allos
Højeste punkt: 2.576 m
Laveste punkt: 1.500 m
Højde skiby: 1.800 m
Lifter i alt: 39
Kabinebaner: 4
Stolelift: 15
Slæbelifter: 20
Pister i alt: 230 km
Pister:
81 km
Pister:
114 km
Pister:
35 km

Vejr Val d'Allos (Pra Loup)

Find her er overblik over klimaforhold under skisæsonen i Val d'Allos (Pra Loup). Vær godt forberedt ved at tjekke snehøjder, vejr og skiområdet inden afrejse!

Snehøjder & pisteinfos

Sidste opdatering: 08-05-2026
Snehøjde dal: n/a Skilifte åben: 0 / 36
Snehøjde bjerg: n/a Pister åben (i km): 0 / 180
Sidste snefald: n/a Kælkebane åben: n/a
Sneforhold: n/a Snowpark åben: Nej
Vintervandrestier: n/a Dalnedfart åben: Nej

Snehøjder

bjerg
dal

Webcams

Vejrudsigt

  I dag
16-05-26
I morgen
17-05-26
ma
18-05-26
ti
19-05-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. -10 / -1 °C -6 / 2 °C -4 / 2 °C -2 / 7 °C
Solskinstimer 12 t 8 t 11 t 13 t
Nysne 0 cm 1 cm 2 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.900 m 2.100 m 2.100 m 3.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -7 °C -2 °C -3 °C -6 °C
Vindhastighed 25 km/t 15 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.100 m 2.000 m 1.900 m 1.900 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -2 °C 2 °C -1 °C -3 °C
Vindhastighed 10 km/t 15 km/t 10 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 1 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.400 m 2.100 m 2.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -1 °C 2 °C 1 °C -2 °C
Vindhastighed 10 km/t 15 km/t 15 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 1 cm 1 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.100 m 2.100 m 2.300 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 2 °C 7 °C 5 °C 2 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 15 km/t 10 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.700 m 2.900 m 3.000 m 3.300 m
  I dag
16-05-26
I morgen
17-05-26
ma
18-05-26
ti
19-05-26
5 - dages vejrudsigt
Min. / Max. temp. -6 / 6 °C -3 / 10 °C -1 / 10 °C 0 / 14 °C
Solskinstimer 14 t 7 t 11 t 13 t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.900 m 2.100 m 2.100 m 3.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur -2 °C 5 °C 3 °C -3 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 5 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 1.200 m 2.000 m 1.900 m 2.000 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 3 °C 9 °C 6 °C 1 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 5 km/t 0 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.400 m 2.100 m 2.100 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 4 °C 10 °C 7 °C 1 °C
Vindhastighed 0 km/t 15 km/t 10 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.000 m 2.100 m 2.100 m 2.300 m
  Morgen
Middag
Aften
Nat
Temperatur 6 °C 14 °C 11 °C 4 °C
Vindhastighed 5 km/t 10 km/t 10 km/t 5 km/t
Nysne 0 cm 0 cm 0 cm 0 cm
Snefaldsgrænse 2.700 m 2.900 m 3.000 m 3.300 m

Klima

  •  
  •  
  • Soltimer
  • Snehøjde (cm)
  • Snedage
2025 2026
Maj Juni Juli Aug Sep Okt Nov Dec Jan Feb Marts Apr
8 t 11 t 11 t 10 t 8 t 6 t 5 t 5 t 4 t 4 t 6 t 10 t
32 0 0 0 5 25 78 68 115 154 80 13
7 0 0 0 2 6 11 10 12 15 12 3

Kilde vejroplysninger: ZAMG
Kilde sneoplysninger: Skiresort